Do czego służy glina samoutwardzalna?
Do najczęściej wybieranych materiałów modelarskich należą plastelina i modelina. A gdyby tak zastąpić je szybkoschnącą i samoutwardzalną… gliną? Tak, to możliwe! Co więcej, dzięki niej nie będziesz musiał utwardzać ceramicznie powstałych przedmiotów w specjalnych piecach! Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Glina samoutwardzalna, czyli właściwie co?
Glina samoutwardzalna to specyficzny rodzaj gliny, będący gotową masą, która od razu nadaje się do formowania. Jest plastyczna, miękka i gładka, bez nieestetycznych złuszczeń, przy czym należy pamiętać, aby podczas pracy dodać do niej trochę wody; wówczas stanie się jeszcze bardziej elastyczna. Samoistnie wysycha w ciągu doby, bez konieczności wypalania w piecu ceramicznym. Po wyschnięciu można ją dodatkowo obrabiać: szlifować, obrabiać papierem ściernym, ciąć, malować, lakierować, a nawet w niej wiercić. Wyroby z takiej glinki, pomalowane farbami do szkła i ceramiki, są nie do odróżnienia od wyrobów szkliwionych oraz wypalonych w piecu.
Zalety i zastosowanie glinki
Dostępna w naszym sklepie szybkoschnąca glinka samoutwardzalna zaczyna pomału wypierać modelinę oraz plastelinę ze względu na swoje zalety. Należą do nich:
- łatwość modelowania,
- szybkość wysychania,
- nie klejenie się do rąk,
- niepozostawianie plam.
Można z niej tworzyć dowolne kształty i formy, przy użyciu każdego akcesorium do modelowania: szpachelek, form do wyciskania i wykrajania, wałków czy pędzli. Formować z niej można zarówno samodzielne, przestrzenne figurki, jak i modelować ją na gotowych szkieletach z drutu lub drewna. Kolejną zaletą gliny samoutwardzalnej jest wszechstronność jej zastosowania. Doskonale nadaje się zatem do używania podczas zajęć plastycznych w przedszkolach, a także podczas warsztatów terapii zajęciowej. Bardzo chętnie wykorzystują ja plastycy, nie tylko do wyrobu figurek, dzbanków czy ozdób, lecz również do robienia odcisków, wykrawania form czy tworzenia form do odlewów w miejsce gipsu. Jest doskonała do inkrustacji, reliefów wklęsłych i płaskorzeźb. Na zajęciach z wprowadzenia do rzeźby uczestnicy ćwiczą właśnie na takiej glinie, przed pracą z „prawdziwym” tworzywem.
Na końcu warto zaznaczyć, że praca z gliną samoutwardzalną w przypadku dzieci ma walory edukacyjne: uczy kreatywności, rozwija wyobraźnię, ćwiczy cierpliwości i poprawia sprawność manualną.